Ses İzolasyon Malzemeleri

Ses izolasyonu yapılacak mekandaki şikayet ve isteklerinize göre doğru malzeme kullanımı önemlidir. Ses izolasyon malzemeleri arasında doğru seçimi yapabilmek için mutlaka keşif yapılmalıdır. Her ürünün kendine has ayrı özellikleri bulunmaktadır. Bazı ses izolasyon malzemeleri için çeşit ve renk modelleri mevcuttur. Aşağıda malzemeler için ufak detaylar vereceğiz.

Amaçları var olan tüm sesleri azaltarak rahatsız edici özelliklerini ortadan yok etmesidir. Ses izolasyon malzemesi kendine öz özellikleri kullanarak uygulanan alanlarının da belirlenmesini sağlar. Bir çok yerde sesin rahatsız edici olması da bu sayede engellenebilmektedir.

Bondex Süngerpan

Artık süngerlerin tekrar bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Yüksek yoğunluk ile ses kesici sünger olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında mobilya sektöründede sıklıkla kullanılmaktadır. 110 m3 yoğunluktan 180 m3 yoğunluğa kadar farklı kalınlıklarda çeşitleri mevcuttur. Ciddi ses izolasyonu yapılacak mekanlarda kullanılmaktadır.

  

Melamin Köpük Sünger

Melamin köpük basotect sünger hammadesi melamin olan antibakteriyel akustik ses izolasyon süngeridir. Düşük yoğunlukta yüksek ses yutum katsayısına sahip akustik köpüktür. Basotect olarak da bilinmekle beraber piramit, labirent, yumurta, spesiyal piramit, düz şekillerde gri ve beyaz renk seçeneklerini mevcuttur.

melamin-akustik-ses-yalitim-kopugu-11 melamin-akustik-ses-yalitim-kopugu-9

Bariyerli Süngerler

Bariyerli ses izolasyon süngerleri epdm ağır bariyer dediğimiz malzeme ile kullanılan üstün kes kesici performansı sağlayan ses izolasyon malzemesidir. İki ses izolasyon süngerinin arasına epdm ağır ses bariyeri uygulanması ile oluşan ses kesici sünger çeşitidir.

bariyerli-sunger bariyerli-sunger-2

Taşyünü

Isı izolasyonu kadar ses izolasyonu uygulamalarında da mükemmel sonuçlar veren taşyünü, gerek yaşam konforunu yükselten gerekse enerji tasarrufu sağlayan bir unsur olarak hem kullanıcıların bilinçlenmesi hem de yönetmeliklerin yükseltilmesi ile yaygınlaşmıştır. Yangına olan direnci ile yangına karşı yapılarınızı güçlü kılan taşyünü pek çok çeşitte sunulmaktadır.

izocam-tasyunu-duvar-levha-ses-yalitimi-8 akustik-tas-tunu

Heraklite Ahşapyünü

HERAKLİTE ahşap rende talaşı (yünü) ile çimentonun özel metotlarla levha haline getirilmesidir. Çimento, ağaç liflerinin tabii elastikiyet özelliğini muhafaza eder ve levhalara süresiz dayanıklılık sağlar. Aynı zamanda ses ve yankı kontrolü için de ideal bir malzemedir. Çok narin bir malzeme olmadığından uygulama esnasında kırılıp dökülmez, fire vermez. Yıllar sonra bakım gerekirse ya da yeniden kullanım için sökülürse, boyanır, temizlenir.

heraklit-ahsap-yunu-4 heraklite-ahsap-yun

Zemin Kauçuk Levha

Zeminlerde parke ve şap altında kullanabileceğiniz titreşimli ve darbeli sesleri engelleyen kauçuk levha, ses izolasyon malzemesidir. Ayrıca çalışma alanlarındaki pürüzlü yerleri tamamıyla kapatarak tam bir izolasyon sağlamaktadır. Zemin ses izolasyonu malzemesidir. Şap altı, Parke altı veya zemine serili olarak kullanılabilir. Kauçuk mantar levhalar ses ve ısı izolasyonunu kusursuz yapması dolayısıyla inşaat sektöründe duvar, zemin ve çatılarda tercih edilmektedir.

kaucuk-levha 

Ses Yalıtım Malzemeleri